Životopis císařovny Alžběty I.část

31. července 2007 v 19:17 |  Alžběta Bavorská

Alžběta Bavorská

císařovna Alžběta Bavorská

císařovna Alžběta Bavorská

Alžběta Amálie Evženie (24. prosince 1837, Mnichov - 10. září 1898, Ženeva) (německy: Elisabeth Amalie Eugenie in Bayern), známá pod přezdívkou Sisi, byla bavorská princezna z rodu Wittelsbachů a po svém sňatku s Františkem Josefem rakouská císařovna.
Příbuzenstvo
otecMax Josef Bavorský
matkaLudovika Bavorská
manželFrantišek Josef I.
bratrLudvík Bavorský
bratrKarl Teodor Bavorský
bratrMaxmilián Emanuel Bavorský
sestraHelena Bavorská
sestraMarie Bavorská
sestraMatilda Bavorská
sestraSofie Bavorská
dědPius August Bavorský
babičkaAmálie Luisa Arenbergová
dědMaxmilián I. Josef
babičkaKarolína Fredericka Vilemína Bádenská

Původ

Narodila se v Mnichově, právě na Štědrý den, vévodkyni Ludovice, dceři bavorského krále Maxmiliána I. Josefa, a jejímu manželovi, bavorskému vévodovi Maxmiliánovi, který pocházel z vedlejší větve rodu Wittelsbachů (proto se používá předložka in, a ne von). Manželství rodičů Sisi nebylo šťastné. Sisi byla jejich čtvrtým dítětem, přišla na svět na Štědrý den a dokonce už s jedním zoubkem, což bylo považováno za předzvěst štěstí. Jejími staršími sourozenci byli Ludvík (1831 - 1920), Vilém (nar. a zemř. 1832) a Helena (1834 - 1890, Néné). Po Alžbětě ještě následovalo pět dalších sourozenců: Karel Teodor (1839 - 1919, Gackel, Alžbětin nejmilejší bratr), Marie (1841 - 1925), Matilda (1843 - 1925, Vrabčák), Sofie (1847 - 1897) a Max Emanuel (1849 - 1893, Mapperl).

Dětství

Bezstarostné dětství strávila v rodném Mnichově a především na milovaném venkovském sídle Possenhofen, kde se ovšem spíše než dvorské etiketě a francouzštině naučila perfektně jezdit na koni nebo plavat. Byla nejoblíbenějším dítětem volnomyšlenkářského vévody a také po něm zdědila velký cit pro přírodu a umění. Ovšem, jak se později ukázalo, ještě jednu důležitou vlastnost měli společnou - byla jí stálá touhu po svobodě a volnosti.

Svatba

Portrét Sisi od Franz Xaver Winterhalter Portrét Sisi od Franz Xaver Winterhalter
V šestnácti letech byla Sisi provdána za rakouského císaře Františka Josefa, který byl současně i jejím bratrancem, neboť císařova matka - arcivévodkyně Žofie, byla sestrou vévodkyně Ludoviky. Tyto dvě ženy společně vymyslely plán, jak oženit mladého císaře. K příležitosti setkání v císařských lázních Bad Ischl mu byly představeny obě jeho sestřenice, Helena a Alžběta. Všeobecně se počítalo s tím, že si vybere Helenu, která pro tuto úlohu byla také mnohem lépe vychována, neboť Ludovika vždy pečlivě dohlížela na to, aby se Nené řádně vzdělávala, a tak, když Alžběta trávila celé dny venku, Nené většinou seděla nad učebnicemi pod přísným dohledem matky.
Z Nené vyrostl pravý opak Alžběty - velmi zbožná, zodpovědná a upjatá dívka. Nejspíš to ovšem bylo právě Alžbětinou přirozeností, že se do ní František Josef na první pohled zamiloval a vybral si ji místo Nené. Alžběta nikterak závažně neprotestovala, císař se jí poměrně líbil a navíc cítila malé vítězství nad svou vždy obdivovanější sestrou. (Ovšem Nené by byla konzervativnímu Františku Josefovi zajisté mnohem lepší manželkou). Bylo jí tehdy pouhých patnáct let a těžko si tedy mohla objektivně představit všechna úskalí takového sňatku. K zásnubám dostali od arcivévodkyně Žofie jako dárek Keiservillu v Bad Ischlu, ke které byla později přistavěna ještě dvě křídla, takže vznikla stavba ve tvaru písmene E (Elisabeth).
Ihned po zasnoubení ovšem Sisi pocítila tlak dvora na svou osobu. Začalo období velkého studia historie nových zemí, studia jazyků (především francouzštiny a potom "čisté" němčiny, tzn. bez bavorského dialektu) a přísné dvorské etikety. To, na co byla Nené připravována takřka celý život, musela Alžběta zvládnout během jednoho roku. Narychlo se také sestavovala výbava nevěsty (tzv. Trousseau), kterou by Nené ovšem opět měla již plně k dispozici. Když poté roku 1854 mladá nevěsta přijela do Vídně, ohrnovala veškerá šlechta nos nad ne příliš velkou nákladností této výbavy. Byla to předzvěst nadcházejících potíží, co naplat, že byla Alžběta nanejvýš okouzlující, vídeňská šlechta viděla především nedostačující rodokmen a "nuzné" poměry, z kterých přicházela.
 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Linda Linda | E-mail | 15. prosince 2007 v 21:06 | Reagovat

Mas velice pekny blog

2 marketa marketa | E-mail | 25. července 2011 v 11:45 | Reagovat

moc hezky blog . dejiny  cisarovny sisi miluju . dik

3 tere tere | 2. října 2011 v 11:07 | Reagovat

Máš moc hezkej blog ,ale všechno tady je okopírovaný z wikipedie. Proč? Kdybych asi chtěla wikipedii tak to hledám tam ne?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama