Říjen 2007


Životopis Marie Josefy

22. října 2007 v 17:34 Marie Josefa Bavorská

Marie Josefa Bavorská

Portrét Marie Josefy Bavorské
Portrét Marie Josefy Bavorské
Marie Josefa Antonie Walburga Felicitas Regula Bavorská (30. březen 1739, Mnichov - 28. květen 1767, Vídeň) byla maželkou císaře Josefa II. a císařovnou Svaté říše římské.

Původ

Marie Josefa pocházela z rodu Wittelsbachů, byla dcerou bavorského kurfiřta Karla VII. a jeho manželky, princezny Marie Amálie Rakouské, která byla dcerou císaře Svaté říše římské Josefa I..

Dvouleté Manželství

Marie Josefa byla vybrána jako vhodná manželka pro Josefa, syna císaře Františka Štěpána a jeho manželky Marie Terezie. Oba budoucí manželé byli příbuzensky zpřízněni, jejich rodiče, Josefova matka Marie Terezi a matka Marie Josefy Marie Amalie, byli dětmi sourozenců Karla VI. a Josefa I., což byli synové císaře Leopoda I. Svatba mezi 26 letou princeznou a mladým vdovcem se konala 13. ledna 1765 v Mnichově. Půl roku na to zemřel Josefův otec a mladí manželé se tak stali panovníky Svaté říše římské.
Manželství s Josefem II., které trvalo dva roky, nebylo šťastné. Josef se po brzké smrti své první manželky Isabely Parmské, kterou velmi miloval, ač ona jeho cit neopětovala, ženit nechtěl. Jeho matka Marie Terezie si však nový sňatek s bavorskou princeznou přála a proto na Josefa, kterému se Marie Josefa nezamlouvala, naléhala. Manželství, zřejmě proto, asi nebylo nikdy naplněno. Josef se své manželce vyhýbal a jeho komnaty byly od jejích vzdálené. Když roku 1767 Marie Josefa onemocněla neštovicemi, kterým podlehla i Josefova první žena, ani se neobtěžoval navštívit jí. Stejné onemocnění se projevilo také u její tchýně Marie Terezie, která však nemoc, narozdíl od Marie Josefy, překonala.

Tělo Marie Josefy bylo uloženo do
Kapucínské hrobky ve Vídni, Josef II. se pohřbu nezúčastnil.
Ještě jednou hrála nemilovaná císařovna v životě svého manžela roli, když roku 1778/79 vznesl neoprávněný nárok na Bavorské kurfiřství