Únor 2011

Adonisova zahrada

17. února 2011 v 14:25 Výstavy
Včera jsem byla ve Vlastivědném muzeu v Olomouci, kde jsem navštívila výstavy Adonisova zahrada a Olomoucké baroko. Teď vám řeknu něco k první jmenované:-)..A o Olomouckém baroku zase příště...

Adonisova zahrada

Výstava vám přiblíží tři desítky květin, od těch nejznámějších po méně známé. O každé rostlině je nějaké povídání, různé mýty, legendy, pověsti, náboženská symbolika, ale také její léčivé či naopak jedovaté účinky. Vše je doplněno obrazy (květinová zátiší, posmrtné obrazy a portréty šlechticů), které jsou zapůjčeny z pěti moravských zámků - Buchlovice, Lysice, Vizovice, Velké Losiny, Rájec nad Svitavou a z hradu Bouzov, vzácnými barokními herbáři a také porcelánem a sklem s motivy květin (vázy, šálky, talířky,...).
Květiny jsou zde k vidění tyto: hyacint, růže, fialka, tulipán, konvalinka, pomněnka, narcis, karafiát (neboli hvozdík), mučenka, sasanka, pivoňka, chrpa, vlčí mák, slunečnice, sléz, prvosenka, orlíček, pomerančovník, granátové jablko...bylo jich samozřejmě víc, ale na zbytek si nemůžu vzpomenout ;-)


roseraie_Malmaison.jpg

Z textů, které byly u každé květiny mě nejvíce zaujalo:

Fialka: Císařovna Josefína milovala fialky. Na své svatbě s Napoleonem Bonapartem jí šaty zdobily výšivky v podobě fialek a jako svatební kytici měla také fialky. Napoleon jí vždy v den výročí svatby daroval voňavou kytičku jejich nejoblíbenějších květin. Jak romantické :-) On sám je měl v oblibě. Dokonce řekl, že se z Elby, kde byl ve vyhnanství, vrátí s fialkami v ruce. jeho příznivci mu přezdívali Otec Fialka a nosili fialky na klopě. Vzal si prý kytičku těchto květin z Josefínina hrobu na Svatou Helenu. Josefína měla fialky vysázené i u svého zámečku Malmaison.


Zámeček Malmaison

Interiér zámečku Malmaison

Josefína jako Venuše 1796


Karafiát: Červený karafiát nosili na klopě odsouzenci ke gilotině za Velké francouzské revoluce jako symbol věrnosti Bourbonům.

Chrpa: Byla oblíbenou květinou německého císaře Viléma I.


Mučenka: Opět se vrátím k Josefíně, protože zbožňovala kromě fialek i růže a mučenku a zasloužila se o jejich rozšíření. Mučenka byla velmi módní květinou zejména na počátku 19. století, v období klasicismu, kdy se často vysazovala do zámeckých zahrad (např. v Prusku).


Růže: Dvorního malíře francouzské královny Marie Antoinetty a později císařovny Josefíny Pierra-Josepha Redouté uchvátila růže. Pierre byl belgický malíř a botanik, který je znám pro své obrazy růží, lilií a jiných květin u zámku Malmaison. Nebyl samozřejmě jediný. Růže isnpirovala i českého malíře Josefa Mánesa.Další v pořadí...:-)

9. února 2011 v 20:58 Historické knihy
   V nejbližší době se chystám půjčit si další historické knihy. Tentokrát Slezského šlechtice Felixe Lichnovského od Dušana Uhlíře a Dorotheu, vévodkyni Kuronskou od Heleny Sobkové. Určitě to bude skvělé čtení:-)..Jestli jste to někdo četli, tak mi určitě napište, budu moc ráda...

dorothea
felix

Je to moc velká škoda

3. února 2011 v 13:28 Historické knihy
Na internetu mě velmi zaujalo pár knížek, jen je škoda, že u nás nevyšly :-( Ráda bych si je přečetla...

knihaaa
kniha
...
..
.
.
...
.
.