O kávě ve šlechtickém salonu

2. dubna 2011 v 22:59 |  Historické knihy
Před měsícem jsem dávala na blog článek o publikaci Káva, čaj, čokoláda ve šlechtickém salonu a dnes o ní napíšu podrobněji. Dnes vám řeknu něco o kávě a o čaji a čokoládě až později :-)

Káva

Kávovník se do Evropy poprvé dostal roku 1706, kdy byla přivezena jedna sazenice z Jávy do skleníku botanické zahrady v Amsterdamu. V roce 1714 věnovali Holanďané kávovníky keř francouzskému králi Ludvíku XIV., který pro něj nechal postavit speciální skleník. Král si kávu velice cenil a přikázal střežit tajemství jejího pěstování, protože chtěl vybudovat světový monopol na pěstování kávy a ve francouzských koloniích. To se ovšem nepovedlo. Guvernér Francouzské Guayány hrabě d' Orvillers přijal v Cayenne brazilskou misi dobré vůle vedenou majorem Franciscem de Mello Palhetem a seznámil ho se svou manželkou. Palhetova mise skončila úspěchem a navíc se do něj guvernérova mladá žena zamilovala a věnovala mu darem kávové bobule a tisíce sazenic. Ze státu Pará, kam ji Palhet dovezl, se šířila do Minas Gerais a Sao Paula. Brazílie se stala největším producentem kávy na světě a odtud pronikla koncem 19. století do Keni a Tanganiky. Rozšířeny jsou především tři druhy kávy: arabica, robusta a liberica.


Pití kávy v Evropě

Do Evropy kávu přivezli Benátčané, pak se šířila prostřednictvím Osmanské říše přes Balkán a Uhry. U nás je první zmínka o kávě v pamětech Haranta z Polžic a Bezdružic, který ji poznal na své cestě do Cařihradu v roce 1598. Na starém kontinentě zdomácněla od roku 1650 jako lahodný a povzbuzující nápoj. Nejprve se její konzumace rozšířila na panovnických dvorech.


Kavárny

V roce 1554 byla otevřena první kavárna v Cařihradě. Další vznikla dle tureckého vzoru roku 1647 v Benátkách. V 60. letech 17. století byla otevřena první kavárna v Paříži. V poslední čtvrtině 17. století pak vznikaly kavárny v Marseille, Amsterdamu, Den Haagu i v Hamburku. Koncem 19. století bylo v Praze 33 velkých a 38 menších kaváren, v Brně 30 větších a 63 menších kaváren. Od roku 1715 mělo každé rezidenční, správní a univerzitní město vlastní Coffee House. V kavárnách se nabízely horké nápoje - čaj, káva, čokoláda, také cukr, tabák, koření, likéry, sobrbety, cizí vína, piva, k dispozici byly také noviny a časopisy, provozovaly se i hazardní hry. Vinárny obsadila měšťanská honorace, pivnice byly v rukou cechů a šenky byly přístupné všem. Šlechta navštěvovala na cestách hostince a ve městech kavárny. Do kaváren začali docházet i příslušníci nižších vrstev, a proto si členové aristokracie a měšťanstva začali vytvářet ke konci 18. století první uzavřené kluby. V kavárnách se scházeli výhradně muži: politici, novináři, právnívi, umělci, literáti, architekti, obchodníci, řemeslníci a povozníci.


Kávové věnečky

Až do 19. století nebylo zvykem, aby kavárny navštěvovaly ženy. Začaly tedy organizovat domácí sešlosti zvané "kávový věneček", které jsou poprvé popsány roku 1715, kdy v Lipsku vyšla kniha "Frauenzimmerlexikon". Věneček byl denním nebo týdenním setkáním dam shcázejících se v návštěvních pokojích soukromých sídel. Zpočátku výhradně ženskou společnost postupně doplňovala pánská přítomnost, díky níž se hlavní program pití kávy a pojídání sladkostí obohacoval o nová konverzační témata a hraní karet. Ve Vídni v paláci Kinských na Freyungu se v letech 1770 - 1790 vždy jendou až třikrát týdně scházelo proslulé společenství známé jako "pět dam", které tvořila Marie Sidonie Kinská se svou starší sestrou Marií Clary, sestry Leopoldina a Eleonora Liechtensteinovy a Leopoldina Kaunitzová. Tento neformální, ale respektovaný spolek určoval po dvacet let společenské zásady v kruzích vídeňské aristokracie.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kačka Kačka | Web | 2. dubna 2011 v 23:08 | Reagovat

Kafe kafe kafe♥ Pěkný článek:)

2 simple summer dresses simple summer dresses | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 4:40 | Reagovat

Struggling to find checking on the internet to have a good quality study to do with this subject. Researching in Yahoo I eventually noticed this incredible website. After reading this information I'm just truly satisfied to express that I have a positive feeling I stumbled onto precisely what I wanted. I will ensure to don't forget this blog and check it out consistently.
http://www.elsedress.org

3 Hroch Hroch | Web | 31. října 2013 v 11:12 | Reagovat

Zní to spíše jako pohádka, než jako skutečný historický příběh ;) Neměla byste k tomu nějaké zdroj, odkud jste ty informace o historii kávy převzala?

4 zenyvhistorii zenyvhistorii | 31. října 2013 v 13:39 | Reagovat

[3]: Čerpala jsem z publikace Káva, čaj, čokoláda ve šlechtickém salonu, která vyšla k příležitosti pořádání výstavy na zámku Vranov nad Dyjí. Mám ji vyobrazenou v článku Zajímavé publikace.

5 Miroslav Náplava Miroslav Náplava | E-mail | 23. ledna 2014 v 9:50 | Reagovat

"U nás je první zmínka o kávě v pamětech Haranta z Polžic a Bezdružic, který ji poznal na své cestě do Cařihradu v roce 1598."
Kryštof Harant nenapsal paměti.
Nikdy v Cařihradu nebyl.
CTRL C - CTRL V, co? :-D

6 zenyvhistorii zenyvhistorii | 6. února 2014 v 15:58 | Reagovat

[5]: Čerpala jsem z publikace Káva, čaj, čokoláda ve šlechtickém salonu, ale to už jsem tu jednou psala. Miluju, když někdo kritizuje a sám nemá blog!

7 Miroslav Náplava Miroslav Náplava | 12. února 2014 v 12:11 | Reagovat

Vážená blogerko (není zde uvedeno vaše jméno), pokud publikujete, stáváte se zodpovědnou za převzatý obsah. Upozornil jsem na nesmysl. nic víc.Jak vidíte, autor knihy napsal blbost a vy jste ji bez ověření poslala dál do světa. Jistě, kdo nic nedělá, nic nepokazí: blog sice nemám, ale pod všechny své knihy jsem se podepsal. A věřte, že trávím hodně času ověřováním. Pěkný den!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama