Září 2011

Romantický sen - zámecký park v Raduni

11. září 2011 v 23:34 Výlety
V sobotu po obědě jsme se vydali na zámek Raduň, který je vzdálený něco přes 50 km od našeho města. V zámeckém parku probíhal od 14 hodin zajímavý program nazvaný Romantický sen. Jednalo se o komentovanou prohlídku parku, kterou vedla PhDr. Eva Kolářová (kastelánka zámku) a Ing. Přemysl Krejčiřík, PhD. (autor projektu celkové revitalizace zámeckého parku). Příkladem tomuto parku byly romantizující přírodně krajinářské parky anglické aristokracie, která se uchylovala na svá venkovská sídla obklopená idylickou uměle vytvořenou krajinou (např. dálkové průhledy, odraz zámku ve vodní hladině rybníka, pečlivě posekané louky, solitérní shluky stromů, háje,...), kde pořádala parforsní hony a nebo se jen tak projížděla na koni. Byli jsme seznámeni s projektem celkové revitalizace zámeckého parku, kterým se ucházejí v letech 2012 až 2014 o dotaci z prostředků operačního programu životního prostředí OSA 6. Prohlídka se mi moc líbila, byla zajímavá a poučná. Samozřejmě jsem si po skončení programu zakoupila v zámku brožurku ;-) Poté jsme jeli domů přes Hradec nad Moravicí, takže nešlo nezastavit u tamního zámku a alespoň jej obejít a udělat pár foteček. Nejdříve jsme ale poseděli v útulné kavárničce u zámku a dali si něco dobrého (já kofolu, pohár a horkou čokoládu se šlehačkou, mňam :) Přidávám fotky z výletu...

Raduň

Hradec nad Moravicí
Květná a Podzámecká zahrada v Kroměříži

1. září 2011 v 1:46 Výlety
V neděli jsme se rozhodli, že když je tak krásné počasí, pojedeme se podívat do Květné zahrady v Kroměříži. Byla jsem z tohoto nápadu velice nadšená, protože jsem tam ještě nebyla, jen jsem ji viděla v pořadu Rajské zahrady. Hned vedle pokladny je takový malinký obchůdek s kouzelnými věcmi - mamča objevila takový bílý květináč na zavěšení, vypadá jako by na něm byla krajka. Já si koupila samozřejmě brožurku o historii zahrad. Kupuju si vždycky nějakou na každém zámku. Jinak arcibiskupský zámek jsme nenavštívili, protože už jsme v něm byli tak před osmi lety. Né , že bych se nešla znovu podívat O:-) Přece jen už je to celkem dlouho, ale bavilo mě to už tenkrát.

Květná zahrada

Vchod do Květné zahrady

U RotundyPodzámecká zahrada


Na starých zámeckých schodech...Pompejánská kolonáda
Zjistila jsem, že se v Kroměříži v Janské ulici narodil 17. září 1873 známý malíř a grafik Max Švabinský. (Maloval například baronku Sidonii Nádhernou z Vrchotových Janovic.)